Вести

Вучић у Тјенђину о инвестицијама и прузи Београд-Будимпешта

ПЕКИНГ - Председник Владе Србије Александар Вучић разговарао је са представницима више великих кинеских компанија о могућностима инвестирања у Србију, а тема је била и изградња пруге Будимпешта-Београд о чему би договор требало да буде постигнут у среду са кинеским премијером Ли Кећангом.

Вучић је посету Кини почео састанцима у Тјенђину са представницима кинеских компанија ЦРЧ, затим Машинске корпорација ЦНЕЕЦ, као и ЗТЕ.

"Ви знате да већину наших путева данас граде кинеске компаније. Разговарали смо са представницима компаније ЦРЧ, која треба да изгради пругу Београд - Будимпешта и очекујем да то сутра буде договорено са премијером Лијем" рекао је Вучић.

Како је навео постоји сагласност да градимо брзу пругу од 300 км на сат, а ми смо рекли да по овом питању имамо два ограничења.

"Прво је да немамо времена за чекање и да изградња не може да траје 10 година. Наша молба је да то траје највише 3 године, а кинеска страна је обећала да ће се придржавати тог рока. Други проблем су државне гаранције. Стога смо тражили више различитих концепата - приватно јавно партнерство, концесије и друге начине, само да јавни дуг што мање оптеретимо“, нагласио је премијер Вучић.

Вучић је прецизирао да ће коначну одлуку имати сутра после састанка са премијером Лијем.

"Ја сам рекао да не смем да се вратим у Београд без обећања премијера Лија да ће посетити Београд и да ће организовати скуп шеснаесторице из Централне и Источне Европе. То би био највећи скуп у нашој земљи у последњих 30-40 година" рекао је Вучић.

Он је додао да уколико то прихвати кинески премијер да би тада могао и да отвори мост Земун-Борча, "а истовремено бисмо могли да са мађарском страном потпишемо уговор и да од пролећа почнемо са изградњом пруге“.

Вучић и чланови делегације Србије разговарали су са кинеским привредницима и о развоју наше телекомуникационе мреже и могуће сарадње са Телекомом Србије око 4Г мреже, као и о одређеним енергетским пројектима, индустријској зони Стубленица код Уба, комплексу Термоелектране Колубара и њиховој заинтересованости да инвестирају у енергетски систем Србије.

Председник ЦНЕЕЦ компаније Јин Чуншенг истакао је да су разговори са премијером Вучићем били ефикасни и конкретни.

"Разговарали смо о три пројекта, који ће бити реализована у три различите фазе" рекао је Чуншенг који је прецизирао да је реч о пројекту Индустријска зона Стубленица - Уб о чему је уговор потписан у јануару и да је урађен мастер план.

Како је навео радови треба да почну на пролеће следеће године, а у плану је отварање између 10 и 15 хиљада радних места и реализација инвестиција у вредности од око милијарду и двеста милиона долара.

"Ми смо председнику српске владе дали технички предлог за реконструкцију термоелектране Велики Црљени, ми је зовемо Колубара А. Започели смо и разговоре о евентуалној заинтересованости за Колубару Б" казао је он.

Чубшенг је казао и да је трећи пројекат писмо о намерама о улагању у предузећа ИМР, ДМБ и ИМТ, три фабрике у оквиру машинске индустрије.

"Компанија ЦНЕЕЦ је машинска корпорација, највећи произвођач трактора у Кини и ми смо заинтересовани да под српским именом, а са нашом новом технологијом, правимо тракторе у Србији," нагласио је Јин Чуншенг.

Током дводневне посете, наведено је у саопштењу, делегација Србије, имаће састанке са 10 великих кинеских компанија и посету једној кинеској компаније и назначено да кинеске фирме показују велики интерес за развијање послова у Србији.

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QsdOz5MBYeQ

 

Вучић и Ли договорили самит 15 лидера у Београду

Самит 15 лидера земаља централне и источне Европе биће одржан у Београду, а организатори ће бити Србија и Кина, договорили су се премијер Србије Александар Вучић и премијер Кине Ли Кећанг.

Како је пренела ТВ Пинк, то ће бити први долазак кинеског премијера у Београд после 30 година.

Вучић се данас састао са Ли Кећангом у Тјенђину где учествује на Светском економском форуму.

Премијер Србије је током посете Кини јуче разговарао са представницима више великих кинеских компанија о могућностима инвестирања у Србију, а тема је била и изградња пруге Будимпешта-Београд.

 

Долазак кинеског премијера велика част за Србију

Вучић је изјавио да је са премијером НР Кине Ли Кећангом договорио његову посету Београду у децембру, као и одржавање Самита 16 лидера земаља централне и источне Европе у Београду.

"То је велика је ствар за Србију. Први пут после 1986. долази кинески премијер у Београд и још 16 премијера цвентралне и источне Европе у наш главни град. Мислим да најмање 35-40 година није било таквог скупа на територији Србије", рекао је Вучић.

Он је оценио да то показује колико Србија постаје важна и да је својим одговорним односом вођења независне политике и принципијелним понашањем успела да створи такву врсту односа великих земаља, и такве силе, као што је Кина, према Србији.

"То ће за нас значити даљи развој наше инфрастурктуре", рекао је Вучић ид одао да је Ли показао велико разумевање за проблем висине јавног дуга у Србији и да верује да ће се наћи најповољнији могући модел.

Веома сам срећан и задовољан због части која нам се указала. Надам се да ћемо само бити довољно спремни и успешни да будемо добри домаћини таквом скупу и извучемо за Србију највећу корист, рекао је Вучић.

Према Вучићевим речима то значи да се Србија налази на значајно бољем путу и да је пријатељство наше земље са Кином јаче и израженије него икада и да очекује озбиљне и велике резултате за Србију.

Он је подсетио да су, пре ове владе, током 90-их, 2000-их, 2009. и 2010., многи покушавали да доведу кинеског премијера у Србију, рекао је за српске медије.

"Нико није успео. Сада смо ми успели", рекао је Вучић.

Српски премијер је истакао да је Ли Кећанг најавом те посете указао посебну наклоност према Србији, као и одлуком да Вучић вецерас, на свечаној вечери за учеснике Светском економском форуму у Тјенђину, седи поред њега.

Оно што ми је посебно част, рекао је Вучић, јесте што ми је Ли у мноштву лидера држава и председника влада рекао да седне поред њега на вечери у част свих учесника "кинеског Давоса", да је Србија заслужила то место, и да је то његова одлука.

"То добро говори о угледу који наша Србија има у Кини и Србија ту прилику неће да пропусти", поручио је Вучић.

Вучић је у шали објаснио да је Ли Кећангу рекао да не може да се враћа у Београд, док не добије обећање кинеског премијера да ће доћи у Србију у децембру, на шта му је овај одговорио: "Да не бисте ви овде толико остајали, мораћу ја да дођем до Београда".

Премијер Србије додао је и да је током посете Кини имао и сусрете са представницима, пре свега, државних компанија и шамо две приватне, истакавши да је Лија посебно замолио да утиче на текстилне компаније.

"Ми имамо уговоро о слободној трговини са Европском унијом, Русијом, Белорусијом, Казахстаном, Турском, и то је за њих веома значајно и он је то примио к знању и очекујем да о томе дискусије наставимо вечерас", рекао је Вучић.

Вучић је рекао и да му је Ли пренео да је недавно разговарао са грчким премијером Антонисом Самарасом и да су договорили да се пруга Будимпешта-Београд, споји са Солуном, истакавши да би то за Србију представљало највећи инфрастуктурни пројекат.

Он је изјавио да је упутио и позив кинеским инвеститорима, не само фирмама које раде инфрастуркруне пројекте, и додао да мисли да ће у процесу приватизације бар неколико предузећа купити кинеске компаније.

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=OzAOrzddSeU