Вести

Гашић: Ништа од реформи без одговорне владе

Порука је јасна, министри добили сте шансу, покажите шта знате, направите резултат. Довољно је шест месеци да може да се осети и види ко је способан, а ко не и свако од нас мора бити спреман на чињеницу да није рођен у министарској фотељи и да она није наследна,па ако ниси способан да то радиш и носиш звање министра, нема шта да тражиш у овом тиму, у Влади Србије, изјавио је за „Дневник“ министар одбране и потпредседник СНС Братислав Гашић указујући да је то права карактеристика реформске политике коју је најавио и води премијер и лидер напредњака Александар Вучић. Саговорник подсећа да такав однос према власти није од јуче и указује на Вучићев потез од пре годину и више дана, када су напредњаци направили и анализу рада локалних самоуправа које воде њихови кадрови. СНС је јако храбро ушла у тај процес самопреиспитивања, а сви су причали да ми никада нећемо то да урадимо, да сменимо наше челне људе у локалним самоуправама. А промењено је 11 председника општина и скупштина општина, чак неколицина градоначелника, и још ћемо да мењамо. И то је та одговорност СНС у односу на остале политичке чиниоце у протекле две деценије, да се она на другачији начин перципира, што је народ препознао на изборима, додаје министар Гашић.

* Какав је у старту утисак о овој Влади у Немањиној 11 у коју сте ушли као министар одбране?

- За разлику од неких предходних времена када је Влада Мирка Цветковића имала 95 посто телефонских седница, па и претходне коју је предводио Ивица Дачић а чекало се на почетак некад и више од сат времена, ево већ друге седнице Владе Србије која почиње у минут тачно. То је добра појава и тиме се показује висок степен одговорности, прво министара од којих треба и да крене све када су реформе у питању. Дакле у старту конструктиван рад и показатељ новог размишљања њених членова, и тако мора бити и убудуће. Морамо да схватимо да смо у Влади сви ми вољом грађана и да морамо да радимо све што можемо у циљу њиховог бољег живота.

 * Прве мере штедње донете су у сектору државне управе. Колико ће оне бити корисне и изменити менталитет у администрацији?

- Морамо бити искрени једни према другима, да су у протеклих 14 и више година Срби одвикли да раде. За неке ствари које је обухватила Уредба појединци су имали некако подсмешљив тон, да ли је најбитније радно време. Па, однекуд мора да се крене. Србија мора системски да се мења, да уреди многе своје области и на првом месту промени свест. Опет морамо да научимо да радимо, јер је то основ за добре резултате. И баш на 1. мај донета је та одлука о новом радном времену након сагледаних анализа како се ради у јавном, а како у приватном сектору, колико интензивно. Премијер је указао јавности да је ефективни рад у јавном сектору три и по сата, а у приватном пет сати. То мора да се мења и осмочасовно време мора бити испуњено радом, јер само тако можемо доћи до резултата. Желимо да ефективни учинак свих запослених у јавном сектору, а и у осталим, буде већи него што је сада. Након првог следи у наредном периоду низ других корака који ће бити показатељ да улазимо у озбиљне реформе, да би се дошло до економског бољитка. Одлуком Владе је јасно дефинисано и ко, како и када може да користи службена возила, а указао бих да су се у претходном периоду огромна средства издвајала и за возила и за њихово одржавање и за деривате... Једном је морао је да се направи рез и то време је дошло.

* Колико мање шеткање колима дотиче Министарство одбране и Војску?

- Војска Србије је један од науређенијих система српског друштва, увек била и остала. За време министровања Александра Вучића у овом ресору су направљени битни помаци, јер је претходни министар био више саморекламер него што се бавио својим послом. Доласком Вучића уређени су односи, па и област која је била на првомајској седници Владе регулисана Уредбом, и стога неће нешто битно да се промени ни у броју возила која се користе. Но, свакако ћемо дати свој допринос рационализацији трошкова Владе колико год будемо могли, а моћи ћемо и већ се то примећује на одређеним местима. Што се тиче радног времена зна се какво је оно у војсци.

* Предвиђате ли неке новине када је реч о ВС?

- Наставићемо модернизацију наше војске, као и међународну сарадњу, чак већим интензитетом него што је до сада било. Војска дели судбину народа и свих категорија друштва када је тешка економска ситуација, па ћемо покушати нашим ресурсима да поправимо стање колико год је могуће, а реч је објектима ВС. Очекујем да ћемо у наредном периоду један велики број станова који стоје дуги временски период доделити нашим припадницима, а резултат су договора са локалном самоуправом, нешто из нашег плана продаје… Нема разлога за чекање...

* Шта је примарни задатак?

- Примарни задатак нам је да задржимо висок ниво поверења народа у Војску Србије које је традиционално присутно, јер народ Србије воли своју војску. Задовољни тим размишљањем и поверењем, Војска Србије мора бити још боља.

* Пред нама је и чувени, системски, закон о раду. Хоће ли се у реформама избећи решења која ће сав терет свалити на раднике и најугроженије?

- Наравно да нам није циљ да најугроженији понесу терет реформи, нити да радници новим законским решењем буду доведени у тај положај. Прво се код свих потеза размишља о најугроженијим, па о свим осталим категоријама нашег друштва. Надам се да ћу моћи да дам и свој допринос решењима закона о раду, као неко ко је привредник 25 година. Иначе, СНС се у предизборној кампањи јасно одредила да јако води рачуна о социјалној правди и уопште социјалној димензији. Сигуран са да ће премијер Вучић да разговара са свима који морају бити укључени у доношење новог закона о раду и да нико од заинтересованих неће бити искључен из тог процеса. Најбитније је, наравно, да права радника не буду урушена, а да ли ће сви бити задовољни решењима - вероватно не. Да ли сви морају своје ставове да ублаже, сигурно да.

* Интересантна је порука премијера, који је и лидер СНС, одмах по преузимању нове дужности у Немањиној 11, да сви који су узели напредњачку књижицу ради сопственог интереса и плена могу слободно да је врате?

- Тачно тако. Радићемо заједно са нашим народом, и то много да би се стање у Србији поправило, или они којима се то не свиђа нека изађу из СНС, ако су у странци само да би стекли привилегије. Србија има паметан, радан, добар народ, али народ гледајући период од 2000. године на овамо, па и пре тога у време ратова и свега осталог, се просто бацио у неку летаргију. Имамо нову енергију, нову наду, то се показало на изборима. Ту нову наду народ је на изборима поверио најбољем од нас и ја очекујем да се дође до резултата. Неће бити лако, али за две године, какав нам је план, дакле од 2016.  почеће да се осећају промене вођења нове политике, бољитак у Србији.

Аутор: Драган Миливојевић (Дневник)